Najbliższa aukcja już 15.09.2024 ➡︎ KLIKNIJ TUTAJ I PRZEJDŹ DO ONEBID

Najbliższa aukcja już 15.09.2024
➡︎ KLIKNIJ TUTAJ I PRZEJDŹ DO ONEBID

ANDRZEJ MALĄG

Andrzej Maląg
Studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej ukończone w 1974 roku, a następnie, w kolejnych latach doktorat (1983) i habilitacja (2004) w Instytucie Technologii Elektronowej (ITE) w Warszawie w dziedzinie optoelektroniki półprzewodnikowej. Zainteresowania zawodowe w zakresie projektowania, konstrukcji i technologii laserów półprzewodnikowych realizowane w ITE a następnie jako pracownik naukowy, potem kierownik Zakładu Optoelektroniki w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME).
Autorstwo i współautorstwo ponad 100 publikacji i patentów w wydawnictwach krajowych i międzynarodowych. Zakończenie działalności naukowej od 2019 roku.
Duży wpływ na wyobraźnię plastyczną miało miejsce urodzenia – Szczecin – port, szerokie akweny Odry, bliskość morza.
Jedną z cech mikroklimatu Pomorza Zachodniego są (były) częste deszcze w lecie. Chodząc po deszczu w nocy i przyglądając się przez okulary światłom ulicznym prześwietlającym liście drzew można natychmiast zauważyć charakterystyczne struktury prążkowe inicjowane przez krople deszczu na szkłach. Te bardzo różnorodne figury interferencyjne powstają, pomimo bliskiej zera długości koherencji światła lamp ulicznych, ponieważ różnica dróg optycznych także jest bliska zera. Wtedy, łażąc po deszczu tak tego nie rozumiałem, ale efekt wizualny pozostał w pamięci na długo. A także myśl, że trzeba by to kiedyś rozwinąć Tylko jak?
Zainteresowania malarstwem – począwszy od Pracowni Plastyki Pałacu Młodzieży w Szczecinie, następnie w formie twórczości amatorskiej, m. in.:
– Udział w wystawie XX-lecia Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych – Warszawa hall Politechniki Warszawskiej 1978 rok;
– Prace w zbiorach galerii wydawnictwa „Fantastyka”, uczestnictwo w wystawach festiwali w „Polcon” i „Dni Fantastyki” w latach 1984 – 1989; – Prace w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą – za pośrednictwem Galerii „Arka” w Warszawie i Galerii „Desa” w Szczecinie w latach 1985 – 1995;
– Współwłaściciel firmy „MAAG” s.c. 1994 – 2011. Projekty kompozycji posadzek ceramicznych, kolorystyki sal widowiskowych https://maag.biz.pl ;
– Modena Włochy – I nagroda w konkursie AWARD designing for everlasting beauty ARIOSTERIA MARMI 2000 r. za kompozycje posadzek z płytek ceramicznych w holach Fabryki Kabli Ożarów;
– Sanocki Dom Kultury – wystawa autorska prac podczas otwarcia SDK po przebudowie wg projektu pracowni MAAG – 2000 rok.
Od 2019 roku uaktywnienie wcześniejszych zainteresowań w dziedzinie twórczości plastycznej, w powiązaniu z doświadczeniami w zakresie technik optycznych:
– Wystawa autorska foto-grafiki interferencyjnej i malarstwa w Domu Kultury „Miś” w Ursusie – luty 2022 r.;
– Nagroda Specjalna Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Międzynarodowym Konkursie Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO – maj 2022 r.;
– Wystawa malarstwa i foto-grafiki interferencyjnej w Sanockim Domu Kultury towarzysząca Festiwalowi „Gwiazdy Jazzu w Sanockim Domu Kultury” czerwiec 2022 r.
– Współpraca z Galerią ToTuArt w Warszawie, dotycząca grafiki i malarstwa olejnego.
– Współpraca z Domem Aukcyjnego Agra Art w Warszawie, dotyczącą malarstwa olejnego;
– Współpraca z Architected Sound w Krakowie, obrazy akustyczne – wydruki na podłożach akustycznych;
Pomysł foto-grafiki interferencyjnej:
Światło jest tu bezpośrednim medium do tworzenia kompozycji graficznych. Wykorzystany jest falowy aspekt natury światła. Koherentna (spójna) wiązka światła przechodząca przez zaprojektowane wcześniej obiekty (otwory lub maski) ugina się na ich krawędziach (dyfrakcja), a ugięte fragmenty wiązki interferują tworząc obrazy interferencyjne na ekranie, np. na powierzchni matrycy CCD. Tak zarejestrowane obrazy interferencyjne są bazą dla dalszej obróbki numerycznej.
Inspiracją dla kompozycji są niekiedy lektury dotyczące optyki, mechaniki kwantowej, kosmologii, ale są też kompozycje popełnione ‘bez inspiracji’.
Prace dostępne w galerii