Zapraszamy do przesyłania obiektów na aukcję Styczniową ➡︎ KLIKNIJ TUTAJ I PRZEJDŹ DO ONEBID

Zapraszamy do przesyłania obiektów na aukcję Styczniową
➡︎ KLIKNIJ TUTAJ I PRZEJDŹ DO ONEBID

MOJŻESZ KISLING

Mojżesz Kisling
Urodził się w 1891 roku w Krakowie, zmarł w 1953 roku w Sanary-sur-mer. Pochodził z rodziny żydowskiej. W latach 1907-1910 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Józefa Pankiewicza. Od 1911 roku związał się ze środowiskiem École de Paris. Zaprzyjaźnił się z Tadeuszem Makowskim, Eugeniuszem Zakiem, Ludwikiem Markusem, Romanem Kramsztykiem i Melą Muter.
Artysta należał do Związku Zawodowego Malarzy i Rzeźbiarzy Polskich, ale raczej nie utrzymywał relacji z krajem ojczystym. W czasie I wojny światowej artysta walczył w polskim oddziale Legii Cudzoziemskiej, za co otrzymał obywatelstwo francuskie. Został ranny, w 1915 roku zwolniono go z wojska.
Prace malarza wystawiane były na wielu ekspozycjach na całym świecie, m.in. na Salonach paryskich (Jesiennym, Niezależnych i Tuileries) i w licznych galeriach w stolicy Francji (np. w Galerii E. Druet, Carmine, Drouant-David), w Berlinie, Londynie, Marsylii, Oslo, Wenecji, Genewie, Nowym Jorku. W Polsce obrazy artysty pojawiały się na wystawach w Warszawie i Krakowie, np. na I Wystawie Ekspresjonistów Polskich (Kraków, 1917). Artysta brał udział również w pokazach Nowej Secesji Monachijskiej czy Wolnej Secesji, wystawiał również na pokazach sztuki polskiej w Paryżu i Brukseli. Obrazy Mojżesza Kislinga są poszukiwane przez kolekcjonerów, jego prace znajdują się w licznych zbiorach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Musée du Petit Palais w Genewie czy prywatnego Muzeum École de Paris Villa la Fleur.
Prace dostępne w galerii