Andrzej Malinowski (ur. w 1947 r. w Warszawie). Polski artysta malarz, grafik, ilustrator, autor plakatów. Inspirował się twórczością Vermeera i Rembrandta. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale Ilustracji. Po uzyskaniu dyplomu wyjechał do Paryża. W pierwszym okresie pobytu we Francji zajmował się kierownictwem artystycznym, tworzeniem pokazów audiowizualnych, programów telewizyjnych, grafik, ilustracji i plakatów. Zwyciężał w konkursach z dziedziny plakatu oraz ilustracji. W 1977 roku otrzymał Pierwszą Nagrodę za plakat do filmu Egzorcysta na festiwalu filmowym w Deauville.
Współpracował i tworzył dla najwybitniejszych reżyserów filmowych:
Andriej Tarkowski („Nostalgia” 1983),
Jerzy Skolimowski („Najlepszą zemstą jest sukces” 1984),
Andrzej Wajda („Biesy” 1988),
Luc Besson („Wielki błękit” 1988),
Paolo i Vittorio Taviani („Słońce także nocą” 1989),
Kenneth Branagh („Henryk V” 1989),
Bernardo Bertolucci („Pod osłoną nieba” 1990),
Jean-Jacques Beineix („IP5” 1992, „Śmiertelny układ” 2001).
Pełnił funkcję prezesa francuskich wielu organizacji artystycznych, m.in. był przewodniczącym jury w konkursie „Le plus beau dessin pour le Planétarium” w Paryżu. W latach osiemdziesiątych tworzył okładki i grafikę dla francuskiego tygodnika L’Express czy dziennika Le Monde.
Był przewodniczący jury w Krajowym Konkursie „Plakat Filmowy” francuskiej grupy Caisse d’Epargne. W latach 1983–1986 był wiceprezesem Związku Ilustratorów Francuskich.
Głównymi cechami malarstwa artysty są unikalna choreografia postaci, subtelna ekspresja, rzadka kompozycja, gra światłocieni oraz bogactwo kolorystyczne. Częstym motywem jest postać kobiety. W swoich pracach artysta odwołuje się również do polskości. Obrazy Malinowskiego są prezentowane w galeriach m.in. w Paryżu w USA, Argentynie i Japonii. Prace artysty znajdują się w prestiżowych galeriach, jak Galeries Bartoux czy Marciano Contemporary przy Champs Elysees. Pierwsza indywidualna wystawa artysty w Polsce (pod tytułem „Powroty”) odbyła się w 2022 r.
Prace dostępne w galerii