MACIEJ DURSKI

Maciej Durski
Polski artysta wizualny zajmujący się malarstwem abstrakcyjnym. W swojej sztuce bada przede wszystkim możliwości formalne dwuwymiarowego dzieła. Największy nacisk kładzie na jego kolorystykę, kompozycję oraz strukturę. W swoim dorobku artystycznym posiada zarówno wystawy indywidualne jak i zbiorowe. Na podejmowane przez Durskiego twórcze eksperymenty znaczący wpływ mają podróże do Włoch oraz Norwegii
Artysta o sobie:
Maluję swoje obrazy głównie w oparciu o formę, kolor czy fakturę. To dość żmudne zajęcie, często frustrujące, trochę matematyczne. Przypomina gotowanie. Kucharz musi posiadać wiedzę, warsztat, produkty i w końcu oprawę dla swoich dań.
Wraz z porami roku zmienia się moja paleta barw, bywa ciemna niczym tajemnicze zdjęcia. To tak się jakoś samoistnie dzieje. Nie potrafię tego wytłumaczyć w racjonalny sposób, ale i samo malarstwo nie jest zajęciem całkiem normalnym. Nie mam kolorów ulubionych. Bardziej interesuje mnie ich zestawianie, fakturowanie. Pielęgnuję swoją technikę przecierania i budowania specyficznego podłoża. Nie potrafię zdefiniować większości wizji przelewanych na płótno, chcąc zachować przy tym element tajemniczości. Rozmieszczone na płaszczyźnie barwne plamy i dynamiczne pociągnięcia pędzla stają się z czasem tajemniczymi sylwetkami, portretami.
Maciej Durski tworzy na płótnie, płytach, papierze, mierzy się z rzeźbą w piance, styrodurze
Prace na papierze: technika własna, olej, werniks
papier, kreda błysk, Magno plus, 350g
Ostatnie wystawy:
– Florence Biennale, Włochy 2019
– Finalista OSTEN BIENNIAL of DRAWING Skopje 2020
National Gallery of N. Macedonia Multimedia Center „Mala Stanica” 2021
– DagmaArt, Katowice 2022 – wystawa blisko 30-tu obrazów artysty: https://artinfo.pl/wydarzenia/maciej-durski-malarstwo
Prace dostępne w galerii
       Archiwum