MAŁGORZATA JABŁOŃSKA

Małgorzata Jabłońska
Małgorzata Jabłońska to znana na świecie artystka pochodzenia polskiego. W 1995 roku ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na co dzień eksperymentuje nie tylko z przestrzenią obrazu i jego otoczeniem, światłem, które jest integralną częścią obrazów, ale też z transparentnością swoich prac. Najbardziej rozpoznawalne są jej niemalowane, jedwabne, przezroczyste obrazy. Delikatne, niemal pozbawione ciężaru rzeźby naturalnej wielkości oraz maski wykonane z kory bananowca lub naturalnych tkanin. Od początku swojej kariery dąży do stworzenia nowatorskiej techniki transparentnych obrazów i lekkich, prawie nic nie ważących rzeźb. Dzięki swoim obrazom bez farby z pewnością już teraz osiągnęła ten cel. Używa warstw delikatnych tkanin – jedwabiu, nylonu, szyfonu – zamkniętych między dwiema taflami szkła, aby stworzyć kolorowe i transparentne przestrzenie, dzieła przenikające przez otaczającą nas rzeczywistość. Przezroczystość pozwala Jej, jak i widzowi patrzeć na obraz jako element większej, przestrzennej całości. Pozwala na zmianę ekspozycji obrazu – umieszczać go nie tylko na ścianie, ale też w wolnej przestrzeni.
Poszczególne rzeźby Jabłońska tworzy w skali 1:1, są tłoczone na odlewach naturalnej wielkości, przy użyciu ekologicznych materiałów, takich jak kora bananowa oraz zwiewne materiały: jedwab, organza. Ich delikatność podkreśla pojedyncze warstwy z jakich składa się człowiek. Autorka zwraca uwagę widza, że wszyscy pochodzimy z natury, jesteśmy jej nieodłączną częścią. W pracach dąży do harmonii i balansu, uważając, że sztuka ma wspomagać u widza te procesy. W serii masek naturalnej wielkości wszystkie maski mają zamknięte oczy. Jest to zachęta ze strony artystki do wejrzenia w głąb siebie byśmy mogli dokonać wewnętrznej transformacji.
„Patrzymy na życie zarówno przez psychiczną, jak i fizyczną soczewkę. Czasami krótkie spotkanie z nieznajomym może na zawsze zmienić nasze
życie. Nasza świadomość często nie widzi tych zmian, ale nasza podświadomość przechowuje je wszystkie. Jeśli znajdziesz tylko klucz do tego magazynu, dowiesz się, kto wpłynął na twoje życie i jak. W swojej pracy chcę uchwycić ten moment zmiany. Dlatego materiały, których używam do moich prac są ulotne, delikatne, ledwo widoczne, ażurowe. Zaangażowanie w rozwój osobisty i wewnętrzny jest ściśle związane z moją sztuką. Moje rzeźby pokazują momenty, w których jesteśmy w całkowitym spokoju z samym sobą, nawet gdy rozpraszają nas siły zewnętrzne. Zdjęcie z siebie własnej maski wymaga doskonałej równowagi ciała i umysłu.”
Prace Małgorzaty Jabłońskiej były prezentowane w Foundry Gallery w Waszyngtonie w sierpniu 2018 roku, skąd otrzymała doskonałą recenzję
w Washington Post. Artystka została również wybraną przez krytyków z gazety miejskiej Washington Local za autorkę miesiąca. Jej ostatnia wystawa „Imprints of reality” w 2019 roku odbyła się na Złotej 44 w Warszawie. Ideą wystawy było przywrócenie piękna i jego pozycji w otaczającym nas świecie. Małgorzata Jabłońska prezentowała swoją twórczość w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Niemczech, Rosji, Portugalii, Anglii, Austrii i we Włoszech.
Dostępne prace w galerii
Archiwum