Roland Kościółek
Urodziłem się 17.07.1988 r. w Rzeszowie. Jestem absolwentem Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2019 r.) oraz Wydziału Architektury Wnętrz na PWSW w Przemyślu (2013 r.). Rzeźba dyplomowa w ramach wyróżnienia została wystawiona w Pałacu Sztuki przy placu Szczepańskim w Krakowie, a następnie zakupiona przez Muzeum Westerplatte w Gdańsku, gdzie do chwili obecnej możemy ją oglądać jako część ekspozycji stałej. W konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba roku 2019/2020″ otrzymałem nagrodę Marszałka województwa Podkarpackiego, a także brałem udział w międzynarodowym konkursie w Ostrawie w Czechach, który finalnie zakończył się wystawą pokonkursową, w II ogólnopolskim biennale rysunku „Czas, ruch, Przestrzeń” i wystawie pokonkursowej w galerii sztuki współczesnej we Włocławku (2021r.), oraz w „4. Studenckie Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej 2017″ i wystawie pokonkursowej w Krakowie. Uczestniczyłem w międzynarodowym plenerze w Imatrze w Finlandii, a także plenerze rzeźbiarskim w fabryce porcelany „Ćmielów”.
Brałem również udział w kilkunastu wystawach grupowych oraz moje prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą W mojej twórczości przede wszystkim ważne są dla mnie stany psychiczne i emocjonalne, wraz problemy egzystencjalne, które są ściśle z nimi powiązane. Prace często mówią o tematach niewygodnych i przemilczanych, o których ciężko jest mówić i o których ciężko jest rozmawiać. Staram się uchwycić za pomocą fizycznej formy, metafizyczną istotę ludzkiego życia. Nie mniej istotne w moich rzeźbach lub grafikach jest także dziedzictwo, jego szerokie pole interpretacyjne, a także jego ewolucja i deewolucja. Istotne jest dla mnie też, żeby stworzyć unikatową więź między artystą, dziełem, a odbiorcą, która jest niepowtarzalna dla każdej indywidualnej relacji i, która zakłada nieskończoność różnorodności percepcji. Technikami jakimi się posługuje najczęściej jest destrukcja i dekonstrukcja, korozja, synteza oraz przetworzenie. Materiały, w których się odnajduję to: metal(drut stalowy), ceramika, żywica, sztuczny kamień i spraye.
W rzeźbach najczęściej można zaobserwować figuracje oraz jej przetworzenie, realizm i nadrealizm. Z rysunkiem jest natomiast trochę inaczej, ponieważ zawiera więcej metafory i mniej dosłowności. Obie dziedziny łączy jednak szerokie interpretowanie otaczającej nas rzeczywistości, ukazywanie jej w różnorodny sposób przy użyciu rozmaitych środków formalnych
Prace dostępne w galerii
Archiwum 
ART OF POLAND