Najbliższa aukcja już 15.09.2024 ➡︎ KLIKNIJ TUTAJ I PRZEJDŹ DO ONEBID

Najbliższa aukcja już 15.09.2024
➡︎ KLIKNIJ TUTAJ I PRZEJDŹ DO ONEBID

WŁODZIMIERZ PAWLAK

Włodzimierz Pawlak

Urodzony w 1957 r. Korytów, k. Żyrardowa.

Studiował Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Wraz z Ryszardem Grzybem, Markiem Sobczykiem, Jarosławem Modzelewskim, Ryszardem Woźniakiem oraz Pawłem Kowalewskim założył słynną “Gruppę”, najważniejszego ugrupowania neoekspresjonistów, w ramach której wydawał czasopismo “Oj Dobrze Już”. Artysta po studiach rozpoczął pracę wykładowcy. Prace z pierwszej połowy lat 80 były silnie zakorzenione w problematyce społeczno-politycznej, stanowiły pełen ironii i specyficznego humoru komentarz do sytuacji w kraju. W kolejnych latach artysta tworzył prace monochromatyczne, eksperymentował z linią odciskaną przez zamoczony w farbie sznurek, malował obrazy składające się z grubych wałków wyciśniętej kolorowej farby.

Twórczość artysty wnosi istotny wkład w aktualny, ideowy i artystyczny kształt sztuki współczesnej w Polsce. Brał udział w wielu indywidualnych a także grupowych wystawach.
Prace artysty znajdując się w kolekcjach m.in.: Muzeum Narodowe w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Centro Direzionale Colleoni, Galerie Nikki Diana Marquard.

Prace dostępne w galerii
Archiwum